what was the cost of goods sold?

Best Available Writers

On December 31 of last year, Wolfson Corporation had in inventory 570 units of its product, which cost $19 per unit to produce. During January, the company produced 970 units at a cost of $22 per unit. Assuming that Wolfson Corporation sold 1,040 units in January, what was the cost of goods sold?

 

Best Available Writers

Save your time - order a paper!

Get your paper written from scratch within the tight deadline. Our service is a reliable solution to all your troubles. Place an order on any task and we will take care of it. You won’t have to worry about the quality and deadlines

Order Paper Now