What is the variable cost per unit?

Best Available Writers

Night Shades Inc. (NSI) manufactures biotech sunglasses. The variable materials cost is $1.83 per unit, and the variable labor cost is $3.84 per unit.
Requirement 1:
What is the variable cost per unit? (Do not round your intermediate calculations.)
Requirement 2:
Suppose NSI incurs fixed costs of $670,000 during a year in which total production is 368,500 units. What are the total costs for the year? (Do not round your intermediate calculations.)

Requirement 3:
(a) If the selling price is $9.95 per unit, what is the NSI break-even on a cash basis? (Do not round your intermediate calculations.)

(b) If depreciation is $165,825 per year, what is the accounting break-even point? (Do not round your intermediate calculations.)

 

Save your time - order a paper!

Get your paper written from scratch within the tight deadline. Our service is a reliable solution to all your troubles. Place an order on any task and we will take care of it. You won’t have to worry about the quality and deadlines

Order Paper Now

Best Available Writers

Looking for writer? — Hire assignment writer!


Get any topic done in as little as 6 hours

Ask your question